dns.cz

Storage Virtualization Operating System 1. část

Storage Virtualization Operating System 1. část

„Srdce všech modelů polí Hitachi Virtual Storage Platform.“
Když si přečtete článek o naší vlajkové lodi, high end enterprise poli VSP5000, o midrange polích VSP E590 a VSP E790, případně o nadupané novince VSP E1090, tak ve všech článcích narazíte na zkratku SVOS. SVOS, neboli Storage Virtualization Operating System, je jednotný operační systém diskových polí Hitachi a to napříč všemi modely. Tímto přístupem máte k dispozici jednotný set funkcí a zajištěné konzistentní chování pole, bez ohledu na to, zda vaše společnost ukládá cenná data na Hitachi pole velikosti XS, nebo XXL. V tomto článku si popíšeme funkce, které vám SVOS přináší a k čemu je využít.

Konzistentnost, interoperabilita napříč modely a totožná správa, představuje velké zjednodušení nároční IT operativy.

https://youtu.be/inEgEv0QM8c

PEVNÉ ZÁKLADY A MADE IN JAPAN
Aby vše dobře fungovalo, je nutné se opřít o pevné základy. Zlaté to pravidlo, kterým se náš vývojový tým řídí již dlouhá léta. Pokud tuto metaforu přeneseme do oblasti diskových polí, tím pevným základem je jádro operačního systému a vývoj samotný. Na tom vše stojí, nebo padá.

Pole Hitachi využívají ve svém jádru real-time operační systém. Podobný přístup zvolili inženýři při vývoji zařízení, jako je například kosmická loď SpaceX Dragon, průmyslový robot ABB, letoun Boeing 787, magnetická rezonance, nebo počítačová tomografie. Všechna zmíněná zařízení vyžadují extrémní spolehlivost a stabilitu provozu.

Obrázek 1: Zařízení využívající stejné jádro operačního systému.

Druhou prerekvizitou pro stabilní a spolehlivý systém je pak sama „aplikace“ a způsob jejího vývoje. Hitachi vyvíjí SVOS od počátku vlastními silami. Vývoj probíhá stále v Japonsku, což přináší do vývoje důležitý prvek ovlivněný Japonskou kulturou. Tím mám na mysli vysokou preciznost a neustálé zlepšování, známé například jako metoda Kaizen. Dále je potřeba zmínit, že v průběhu historie nedošlo k žádné akvizici, což by mělo za následek potřebu „naroubovat“ nový kód ke stávající aplikaci. Takové pokusy o akceleraci vývoje totiž často způsobí mnoho komplikací, které se podepisují právě na stabilitě a spolehlivosti finálního produktu.

Jako jediné hodnotící kritérium, zda je výše uvedený přístup validní, je zkušenost našich zákazníků. A ta dlouhodobě potvrzuje maximální spolehlivost, podtrženou například garancí 100% dostupnosti dat, a stabilitu diskových polí Hitachi. Obě vlastnosti jsou zásadní devizou pro stabilní provoz všech firemních aplikací a služeb, které poskytujete externím a interním zákazníkům.

Obrázek 2: SVOS RF a některé z jeho funkcí.

SVOS RF, ANEB REALLY FAST
Další důležitou vlastností diskového pole, spolu s výše zmiňovanou stabilitou a spolehlivostí, je schopnost rychle zpracovat příchozí aplikační požadavky na zápis a čtení dat. Sice se jedná o „jednoduchou“ úlohu, ale zde hrajeme o mikrosekundy! Proto je zásadní, jak je software diskového pole integrován s hardwarem, a jak efektivně je schopen jej využít. V tomto ohledu je Hitachi opět na špici. SVOS RF je vyladěn pro využití nejnovějších multi-jádrových CPU Intel, ultra rychlých flash médií, maximální paralelizaci operací a využívá tak například moderní NVMe protokol na maximum. Jako důkaz je vhodné zmínit parametr response time, který u VSP E1090 dosahuje 41µs a u VSP 5600 až neuvěřitelných 39µs.

Obrázek 3: Řada VSP E – srovnání Response time

SVOS RF v kombinaci s flash médii je bez diskuze schopen doručit extrémní výkon. Ale co zákazníci, kteří moc dobře vědí, že část jejich uložených dat nevykazuje takovou aktivitu, aby si zasloužila flash kapacitu a nechtějí zbytečně utrácet za full flash pole? Ano, stále existují zákazníci, kteří hledí na parametry typu CZK/IOPS a CZK/TB. Pro ně doporučujeme využít nativní funkci tieringu dostupnou ve SVOS RF. Jak už bývá u Hitachi zvykem, vyladili jsme tuto funkci k dokonalosti. Doporučujeme tak využít tiering s funkcí active flash, který zajistí, že vaše data budou vždy na odpovídajícím typu úložného média (SSD, SAS, NL-SAS disky), který jim náleží dle jejich aktivity. A v případě, že najednou začnete pracovat s archivními daty, není se čeho obávat. Active flash přesune tato data v reálném čase na SSD vrstvu a vy tak budete mít k dispozici maximální výkon.

VIRTUAL STORAGE MACHINES
Když se řekne Vmware, všichni si „na první dobrou“ vybaví virtualizaci serverového hardware. Je to bazální funkce, se kterou Vmware přišel již v roce 2002 (ESX server 1.5). Virtualizace serverového hardware umožní vytvořit více virtuálních serverů na jednom fyzickém serveru.

Totožnou funkcí disponuje i SVOS RF. Jedná se o Virtual Storage Machines (VSM). Tato funkce je k dispozici již od roku 2014 a poprvé se objevila v enterprise high-end modelu VSP G1000. VSM je k dispozici pro všechny modely diskových polí Hitachi. Na jednom fyzickém poli je možné vytvořit až 15 virtuálních diskových polí, které můžete spravovat pomocí GUI, nebo CLI. Každá VSM může mít svůj dedikovaný diskový pool fyzických disků, své dedikované porty pro připojení k serverům a také svou dedukovanou cache partition. Ve finále lze pomocí VSM oddělit jednotlivé provozy různých aplikací. A je jedno zda se jedná o kritické systémy, testovací prostředí, nebo sandbox pro „cokoli“.

Obrázek 5: SVOS RF – funkce Virtual Storage Machine.

V druhé části článku se budeme věnovat funkcím SVOS RF pro tvorbu kopií dat.


Pro další detaily nás neváhejte kontaktovat na hitachi@dns.cz.